Av Redaksjonen i Bedriftsabonnement.no · Publisert 16. oktober 2026
Wi-Fi 7 er markedsnavnet på IEEE-standarden 802.11be, og Wi-Fi Alliance begynte å sertifisere utstyr 8. januar 2024. De tre viktigste nyhetene er kanaler på 320 MHz i 6 GHz-båndet, som ifølge Wi-Fi Alliance gir dobbelt så høy kapasitet som Wi-Fi 6, modulasjonen 4096-QAM med 20 prosent høyere overføringshastighet enn 1024-QAM, og Multi-Link Operation, som lar en enhet bruke flere frekvensbånd samtidig. I Norge er bare 5945–6425 MHz åpnet for Wi-Fi i 6 GHz-båndet, og det gir plass til én kanal på 320 MHz. For de fleste kontorer er Wi-Fi 7 derfor et naturlig valg når aksesspunktene uansett skal byttes, ikke en grunn til å skifte ut et velfungerende nett med Wi-Fi 6 eller 6E.
Av redaksjonen i Bedriftsabonnement.no. Fakta i artikkelen er kontrollert 26. september 2026 mot IEEE (standarden 802.11be-2024, 802.3bt og 802.3bz), Wi-Fi Alliance, Nkom, EUs radiospektrumgruppe RSPG, Microsoft, Apple, Ethernet Alliance, NSMs grunnprinsipper for IKT-sikkerhet og tekniske veiledninger fra Cisco og Fluke Networks. Artikkelen forklarer hva som er nytt i Wi-Fi 7, hva som gjelder i Norge, og hva som skal til på kontoret. Den er ingen produkttest og anbefaler ingen bestemte merker. Grunnleggende råd om dekning, kapasitet, frekvensbånd og Teams-krav står i guiden om nettverk og Wi-Fi på kontoret, og gjentas ikke her.
Kort fortalt
- Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be) ble godkjent som standard 26. september 2024. Wi-Fi Alliance sertifiserer utstyr siden 8. januar 2024.
- Nyhetene er 320 MHz-kanaler i 6 GHz, 4096-QAM og Multi-Link Operation (MLO). Alle krever at både aksesspunkt og PC eller mobil støtter Wi-Fi 7.
- Norge har åpnet 5945–6425 MHz for Wi-Fi. Det gir plass til én 320 MHz-kanal. Den øvre delen av 6 GHz-båndet er ikke åpnet for Wi-Fi i Europa.
- Aksesspunktene trenger ofte svitsjporter på mer enn 1 Gbit/s og mer strøm over nettverkskabelen (PoE) enn eldre modeller.
- WPA3 er påkrevd i 6 GHz. Eldre utstyr som bare støtter WPA2, må ligge på et eget nett.
- Wi-Fi 7 lønner seg ved ny utskifting, nye lokaler og tette kontorlandskap. Et godt Wi-Fi 6- eller 6E-nett holder for de fleste i dag.

Hva er Wi-Fi 7?
Wi-Fi 7, ofte skrevet wifi 7, er Wi-Fi Alliance sitt navn på den syvende generasjonen trådløse nett. Den tekniske standarden bak heter IEEE 802.11be-2024 og har undertittelen Extremely High Throughput (EHT). IEEE godkjente standarden 26. september 2024 og publiserte den 22. juli 2025. Ifølge IEEE skal standarden ha minst én driftsmodus som kan gi en maksimal kapasitet på minst 30 Gbit/s, og minst én modus med bedre forsinkelse og jitter i de verste tilfellene. Den skal fungere sammen med eldre Wi-Fi-utstyr i 2,4, 5 og 6 GHz.
De 30 gigabitene er et kapasitetsmål for minst én driftsmodus, ikke standardens øvre hastighetsgrense eller en garantert fart for en enkelt PC på et kontor. Farten brukeren opplever, avhenger av hvor mange som deler aksesspunktet, avstanden, veggene og hva PC-en støtter.
Wi-Fi Alliance er bransjeorganisasjonen som tester at utstyr fra ulike produsenter virker sammen. Sertifiseringen Wi-Fi CERTIFIED 7 startet 8. januar 2024, altså før IEEE hadde godkjent den endelige standarden. I januar 2026 utvidet organisasjonen sertifiseringen til enkle enheter som bare bruker 20 MHz-kanaler, som sensorer og annet IoT-utstyr. Når dere kjøper aksesspunkter, er det sertifiseringen som viser at utstyret er testet mot andre produsenters PC-er og mobiler.
De tre nyhetene, og hva de betyr i praksis
Wi-Fi Alliance lister flere forbedringer i Wi-Fi 7. Tre av dem har størst betydning for et kontor.
320 MHz-kanaler
En kanal er den bredden av frekvensbåndet som et aksesspunkt og en enhet snakker på. Wi-Fi 6 kunne bruke kanaler på opptil 160 MHz. Wi-Fi 7 dobler dette til 320 MHz, og Wi-Fi Alliance oppgir at det gir dobbelt så høy kapasitet som Wi-Fi 6. De brede kanalene finnes bare i 6 GHz-båndet, og bare i land som har åpnet 6 GHz for Wi-Fi.
Ulempen med brede kanaler er at det blir færre av dem. På et kontor med flere aksesspunkter bør naboene ligge på kanaler som ikke overlapper, ellers deler de tiden i luften og forstyrrer hverandre. I Europa er 320 MHz derfor mest aktuelt der ett aksesspunkt dekker et avgrenset rom, som et møterom eller et lite kontor. Hvorfor, forklarer vi i avsnittet om 6 GHz.
4096-QAM
QAM (kvadraturamplitudemodulasjon) er måten data pakkes inn i radiosignalet. Med 4096-QAM, også kalt 4K-QAM, bærer hvert symbol 12 bit i stedet for 10 bit med 1024-QAM, som Wi-Fi 6 bruker. Wi-Fi Alliance oppgir at dette gir 20 prosent høyere overføringshastighet.
Gevinsten krever svært rent signal. Cisco skriver i sin tekniske veiledning for Wi-Fi 7 at 4096-QAM trenger et signal-støy-forhold på nær 42 dB, mot 31 dB for 1024-QAM og 25 dB for 256-QAM. I praksis betyr det at 4096-QAM brukes når enheten er nær aksesspunktet, gjerne i samme rom. Lenger unna faller forbindelsen tilbake til enklere modulasjon, akkurat som før.
Multi-Link Operation
Multi-Link Operation, forkortet MLO, er den nyheten som betyr mest for stabiliteten. Tidligere var en PC koblet til aksesspunktet på ett frekvensbånd om gangen. Med MLO kan en enhet bruke flere bånd, 2,4, 5 og 6 GHz, samtidig. Microsoft beskriver det som en måte å unngå trengsel i nettet og holde forbindelsen stabil, og Wi-Fi Alliance peker på at trafikken kan fordeles mer effektivt mellom forbindelsene.
Det finnes to hovedvarianter, som Cisco beskriver slik. I den ene, kalt STR, kan enheten sende og motta på flere bånd samtidig og uavhengig av hverandre, noe som gir høyest kapasitet. I den andre, kalt EMLSR, lytter enheten på to bånd, for eksempel 5 og 6 GHz, og flytter hele radioen over til det båndet der det er ledig tid til å sende. Ifølge Cisco har de fleste produsenter av PC-er og mobiler valgt én av disse to. For brukeren er effekten i hovedsak den samme. Blir det trangt eller forstyrret på ett bånd, kan trafikken flyttes til et annet uten at forbindelsen brytes. Det er nyttig for Teams-samtaler i et fullt kontorlandskap.
Andre forbedringer
Wi-Fi Alliance nevner også at én enhet kan få tildelt flere ressursenheter (deler av en kanal) samtidig, at kvitteringer for mottatte data er gjort mer effektive, og at standarden har støtte for å prioritere nødkommunikasjon. Dette skjer i bakgrunnen og krever ingen valg fra bedriften.

6 GHz i Norge og Europa
Wi-Fi 7 bruker alle de tre båndene, men de største nyhetene krever 6 GHz. Nkom åpnet båndet fra 5945 til 6425 MHz for trådløse nett 1. juli 2021, gjennom en revidert fribruksforskrift. Tillatt effekt er 200 mW innendørs og 25 mW utendørs. Nkom oppga at dette økte frekvensene som er tilgjengelige for trådløse nett med 480 MHz, nesten en dobling.
Den øvre delen av 6 GHz er ikke åpnet
I USA og flere andre land kan Wi-Fi bruke hele båndet opp til 7125 MHz, totalt 1200 MHz. Europa har foreløpig bare åpnet den nedre delen. EUs radiospektrumgruppe RSPG vedtok 12. november 2025 en uttalelse om den øvre delen, 6425–7125 MHz. Den anbefaler at 6585–7125 MHz prioriteres for mobilnett. De nederste 160 MHz, 6425–6585 MHz, anbefales verken frigitt til mobilnett eller Wi-Fi foreløpig. RSPG vil ta stilling til bruken etter verdens radiokonferanse WRC-27 i 2027. Wi-Fi Alliance har protestert mot anbefalingen.
Vi har ikke funnet noe vedtak fra Nkom eller EU som åpner den øvre delen for Wi-Fi per 26. september 2026. For en bedrift som planlegger innkjøp nå, bør regnestykket derfor bygge på de 480 MHz som faktisk er tilgjengelige. Utstyr som markedsføres med kanalbredder og hastigheter fra USA, får ikke de samme mulighetene her.
Hvor mange kanaler får dere?
Med 480 MHz blir antallet kanaler i 6 GHz begrenset. Cisco skriver at land med om lag 500 MHz tilgjengelig i 6 GHz bare får plass til én kanal på 320 MHz, mens USA har plass til tre ved innendørs bruk. Til sammenligning gir 1200 MHz ifølge Wi-Fi Alliance plass til sju kanaler på 160 MHz. Tabellen viser hvordan 480 MHz fordeles på de ulike kanalbreddene.
| Kanalbredde | Antall kanaler uten overlapp | Egner seg for |
|---|---|---|
| 20 MHz | 24 | Tette installasjoner med mange aksesspunkter |
| 40 MHz | 12 | Kontorlandskap med mange brukere |
| 80 MHz | 6 | De fleste kontorer med flere aksesspunkter |
| 160 MHz | 3 | Små kontorer og møterom med få naboer |
| 320 MHz | 1 | Ett enkelt rom eller ett aksesspunkt |
Kolonnen til høyre er vår vurdering, ikke et krav. Poenget er at et kontor med ti aksesspunkter ikke kan gi alle en 320 MHz-kanal uten at de deler den. Med mange aksesspunkter gir smalere kanaler fordelt på punktene som regel mer samlet kapasitet enn at alle deler den ene brede kanalen.
Hvilke PC-er og mobiler støtter Wi-Fi 7?
Nyhetene i Wi-Fi 7 virker bare når begge ender støtter dem. Eldre enheter kan koble seg til et Wi-Fi 7-nett, men bruker det med de egenskapene de selv har. Før dere betaler for Wi-Fi 7, bør dere derfor vite hva maskinparken faktisk støtter.
Windows 11 har støttet Wi-Fi 7 mot forbrukerrutere siden 2024. Microsoft kunngjorde i slutten av september 2025 at støtten for aksesspunkter i bedriftsnett var klar, fra forhåndsoppdateringen for september 2025 til Windows 11, versjon 24H2 og nyere. Maskinen må i tillegg ha et Wi-Fi 7-brikkesett og en driver som er godkjent for bedriftsbruk. Microsoft viser til kommandoen netsh wlan show drivers, som lister opp hvilke standarder nettverkskortet støtter. Står 802.11be på listen, støtter kortet Wi-Fi 7.
Apple oppgir per 25. august 2026 at disse enhetene støtter alle funksjonene i Wi-Fi 7: MacBook Pro med M5 Pro eller M5 Max og nyere, MacBook Air med M5 og nyere, Mac mini med M5 Pro og nyere, Mac Studio med M5 Max og nyere, iPhone 16 Pro og 16 Pro Max og nyere (men ikke iPhone 16e og 17e), iPhone Air, iPad Pro med M5 og nyere og iPad Air med M4 og nyere. For Android-telefoner og andre PC-merker står støtten i produsentens tekniske spesifikasjoner. Se etter Wi-Fi 7 eller 802.11be.
Planlegger dere utskifting av PC-er og mobiler de neste årene, er det lurt å se innkjøp av klienter og aksesspunkter i sammenheng. Det gjør vi som en del av arbeidet med PC-er, mobiler og IT-utstyr.
Kablet nett og strøm til aksesspunktene
Et Wi-Fi 7-aksesspunkt stiller større krav til det kablede nettet enn eldre modeller. Det er den delen av prosjektet som oftest glemmes i tilbudet.
Fart på svitsjporten
Aksesspunktet henger på en kabel til en svitsj (også kalt switch). Cisco skriver at den samlede kapasiteten fra et Wi-Fi 7-aksesspunkt med tre radioer vil overstige 1 Gbit/s, og anbefaler svitsjer med multigigabitporter. Multigigabit betyr porter på 2,5, 5 eller 10 Gbit/s over vanlig kobberkabel.
Fartene 2,5 og 5 Gbit/s er definert i IEEE 802.3bz, som ble godkjent 22. september 2016. Ifølge Fluke Networks, som lager måleutstyr for kabelnett, er standarden laget for å gi 2,5 Gbit/s over 100 meter kategori 5e-kabel og 5 Gbit/s over 100 meter kategori 6-kabel. Fluke advarer samtidig om at støy mellom kabler som ligger tett i bunter kan begrense farten, og at bare måling viser om en eksisterende kabel holder. For 10 Gbit/s over 100 meter er kategori 6A den kabelklassen som er beregnet for det. Skal dere bygge om eller flytte, er det verdt å legge kategori 6A til aksesspunktene mens takene er åpne.
Husk også at ingen trådløs standard gjør internettlinjen raskere. Er linjen eller brannmuren flaskehalsen, hjelper det lite å oppgradere Wi-Fi-en.
Strøm over nettverkskabelen (PoE)
De fleste aksesspunkter får strøm gjennom nettverkskabelen, såkalt Power over Ethernet (PoE). Cisco anbefaler PoE etter standarden 802.3bt for full drift av Wi-Fi 7-aksesspunkter, og skriver at selskapets egne aksesspunkter kan kjøre på 802.3at, men med redusert funksjonalitet. Sjekk hva som gjelder for modellen dere vurderer. Tabellen viser hvor mye effekt de ulike PoE-typene gir.
| Type | Standard | Maks effekt fra svitsjen | Maks effekt til enheten |
|---|---|---|---|
| Type 1 (PoE) | IEEE 802.3af | 15,4 W | 13 W |
| Type 2 (ofte kalt PoE+) | IEEE 802.3at | 30 W | 25,5 W |
| Type 3 | IEEE 802.3bt | 60 W | 51 W |
| Type 4 | IEEE 802.3bt | 90 W | 71,3 W |
To ting må stemme. Hver port må kunne levere den PoE-typen aksesspunktet trenger, og svitsjen må ha et samlet strømbudsjett som dekker alle punktene samtidig. Sjekk databladet for aksesspunktet og svitsjen før dere bestiller. En eldre svitsj som bare gir 802.3at, kan være grunnen til at et nytt Wi-Fi 7-punkt ikke leverer det det lover.
Usikker på om nettet tåler Wi-Fi 7?
Vi setter dere i kontakt med IT-partnere som kan måle dekningen og sjekke kabler, svitsjer og strømbudsjett før dere bestemmer dere. Fortell kort hvor store lokalene er og hvor mange som jobber der.
Få en vurdering av nettetWPA3 er påkrevd i 6 GHz
Wi-Fi Alliance har gjort WPA3 obligatorisk i 6 GHz-båndet. Sertifiseringen for Wi-Fi 6E krever WPA3 for private nett og Wi-Fi Enhanced Open for åpne gjestenett. Enhanced Open krypterer trafikken, men beholder det enkle med et åpent nett uten felles passord. Cisco skriver at WPA3 eller Enhanced Open også er et krav for å få Wi-Fi 7-hastighetene og MLO. Microsoft oppgir at Wi-Fi 7 for bedriftsnett i Windows krever WPA3-Enterprise.
WPA3-Enterprise betyr at hver ansatt logger på det trådløse nettet med sin egen identitet i stedet for et felles passord. Det samsvarer med NSMs grunnprinsipper, som anbefaler å kryptere alle trådløse forbindelser med tidsriktige protokoller som WPA2 eller WPA3 i såkalt enterprise-modus.
Kravet får en praktisk konsekvens. Skrivere, skannere, sensorer og annet eldre utstyr som bare støtter WPA2, kan ikke kobles til et nett som bare kjører WPA3. De må ligge på et eget nettverksnavn i 2,4 eller 5 GHz, skilt fra nettet de ansatte bruker. Hvordan nettet bør deles opp i ansatte, gjester og utstyr, står i nettverksguiden. Oppsett av pålogging og tilgang hører sammen med resten av IT-sikkerheten.
Wi-Fi 6E vs. Wi-Fi 7: når lønner det seg å oppgradere?
Wi-Fi 6E er Wi-Fi 6 utvidet til 6 GHz-båndet, og Wi-Fi Alliance startet sertifiseringen 7. januar 2021. Wi-Fi 6E bruker det samme 6 GHz-båndet som Wi-Fi 7, men har ikke 320 MHz-kanaler, 4096-QAM eller MLO. Siden Norge bare har én 320 MHz-kanal, er forskjellen mellom 6E og 7 på et vanlig kontor mindre enn produktbladene tilsier. Vår vurdering er at MLO er den nyheten som betyr mest i hverdagen.
Wi-Fi 7 lønner seg når
Aksesspunktene er gamle, for eksempel Wi-Fi 5 eller eldre, og skal byttes uansett. Dere flytter eller bygger om, og kan legge nye kabler samtidig. Kontoret har tette landskap, store møterom eller mange videomøter på samme tid. En stor del av PC-ene og mobilene som kjøpes inn de neste årene, støtter Wi-Fi 7. Siden aksesspunkter gjerne står i mange år, er det i disse tilfellene fornuftig å velge Wi-Fi 7 fremfor forrige generasjon.
Wi-Fi 6 eller 6E holder når
Nettet er relativt nytt og fungerer. Problemene dere har, skyldes dekning, plassering, forstyrrelser eller 2,4 GHz, som nye aksesspunkter av samme generasjon løser like godt. Flaskehalsen er internettlinjen eller brannmuren. Maskinparken er eldre og skal ikke byttes med det første. Svitsjene har bare 1 Gbit/s-porter og PoE+, og det er ikke budsjettert med en oppgradering av det kablede nettet.
Sjekkliste før dere kjøper
- Hvor mange av PC-ene og mobilene støtter Wi-Fi 7 eller 6E i dag?
- Har svitsjene multigigabitporter og nok PoE-effekt til alle aksesspunktene?
- Er kablene til aksesspunktene målt, og holder de 2,5 Gbit/s eller mer?
- Støtter alt utstyr som skal på ansattnettet WPA3, og hvor skal resten ligge?
- Er det gjort en dekningsmåling for 6 GHz før og etter montering?
- Er Wi-Fi Alliance-sertifiseringen dokumentert for aksesspunktene?
Møterom med Teams Rooms, store skjermer og kameraer er ofte de stedene der nytt trådløsnett merkes best. Mange av disse enhetene bør likevel stå på kabel. Se siden om møterom og Teams Rooms.
Det bedrifter ofte lurer på
Virker gamle PC-er og mobiler på et Wi-Fi 7-nett?
Ja. IEEE-standarden skal fungere sammen med eldre utstyr i 2,4, 5 og 6 GHz, og Apple opplyser at enheter med Wi-Fi 6E eller eldre kan koble seg til Wi-Fi 7-nett. De får bare ikke de nye funksjonene. Utstyr som bare støtter WPA2, må ligge på et eget nett.
Får vi raskere internett med Wi-Fi 7?
Nei. Wi-Fi 7 gir mer kapasitet mellom enhetene og aksesspunktet, ikke raskere internettlinje. Er linjen full, merkes det like mye med Wi-Fi 7.
Kan vi bruke 320 MHz-kanaler på kontoret?
I Norge er det plass til én 320 MHz-kanal i 6 GHz. Med flere aksesspunkter må de da dele kanalen, og det gir som regel dårligere resultat enn smalere kanaler fordelt på punktene. 320 MHz passer best i ett avgrenset rom med ett aksesspunkt.
Må vi bytte nettverkskablene?
Ikke nødvendigvis. Kategori 5e kan gi 2,5 Gbit/s over 100 meter og kategori 6 kan gi 5 Gbit/s, men eldre kabler bør måles før dere regner med det. For 10 Gbit/s over 100 meter er kategori 6A beregnet for oppgaven.
Når blir den øvre delen av 6 GHz åpnet for Wi-Fi?
Det er uavklart. RSPG har anbefalt at mesteparten av den øvre delen prioriteres for mobilnett, og vil ta stilling til de nederste 160 MHz etter radiokonferansen WRC-27 i 2027. Planlegg innkjøp ut fra det som er tillatt i dag.
Vurderer dere nytt trådløsnett?
Vi setter dere i kontakt med IT-partnere som kan kartlegge dekning, kabler, svitsjer og utstyr og foreslå om Wi-Fi 7, Wi-Fi 6E eller bedre plassering av dagens aksesspunkter gir mest for pengene. Det er uforpliktende å be om et forslag.
Få tilbud på nettverk og Wi-FiLes også: Nettverk og Wi-Fi for bedrifter · IT-sikkerhet · PC-er, mobiler og IT-utstyr · Møterom og Teams Rooms · Bedriftsinternett
Kilder
- IEEE: IEEE 802.11be-2024, Enhancements for Extremely High Throughput (EHT). Godkjent 26.09.2024, publisert 22.07.2025, minst 30 Gbit/s maksimal kapasitet, 1–7,25 GHz og bakoverkompatibilitet. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi Alliance introduces Wi-Fi CERTIFIED 7. Sertifisering fra 8. januar 2024, 320 MHz, MLO, 4K QAM med 20 prosent høyere hastighet og øvrige funksjoner. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED 7. 320 MHz gir dobbelt så høy kapasitet som Wi-Fi 6, bruk av 2,4, 5 og 6 GHz. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED 6. 160 MHz-kanaler, 1024-QAM, OFDMA og MU-MIMO i Wi-Fi 6. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi Alliance delivers Wi-Fi 6E certification program. Sertifisering fra 7. januar 2021, sju 160 MHz-kanaler i 1200 MHz. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi 6E, the details you need to know. WPA3 for private nett og Enhanced Open for åpne nett. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Driving widespread adoption of WPA3. WPA3 er obligatorisk i 6 GHz-båndet. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Security. Beskrivelse av Wi-Fi Enhanced Open og WPA3-Enterprise. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED 7 extended to 20 MHz-only devices. Utvidelse til IoT-enheter, 6. januar 2026. Kontrollert 26.09.2026.
- Nkom: Nkom åpner opp for Wi-Fi i 6 GHz. 5945–6425 MHz fra 1. juli 2021, 200 mW innendørs, 25 mW utendørs, 480 MHz økning. Frekvensavgrensningen er også presisert i Nkoms omtale av radiolinjebåndet. Kontrollert 16.10.2026.
- RSPG: Opinion on the upper 6 GHz band (RSPG25-031 final). 6585–7125 MHz prioriteres for mobilnett, 6425–6585 MHz avventes til etter WRC-27. Vedtatt 12.11.2025. Kontrollert 26.09.2026.
- Wi-Fi Alliance: Wi-Fi Alliance strongly disagrees with RSPG recommendation. Wi-Fi Alliances reaksjon på RSPG-uttalelsen. Kontrollert 26.09.2026.
- Cisco Meraki: Wi-Fi 7 (802.11be) Technical Guide. Antall 320 MHz-kanaler, signal-støy-krav for 4K-QAM, MLO-varianter, WPA3-krav, multigigabit og 802.3bt. Sist oppdatert 16.09.2026. Kontrollert 26.09.2026.
- Microsoft: Introducing Wi-Fi 7 for enterprise connectivity. Wi-Fi 7 for bedriftsnett i Windows 11 24H2 fra september 2025, krav om WPA3-Enterprise. Kontrollert 26.09.2026.
- Microsoft Support: Faster and more secure Wi-Fi in Windows. Krav for Wi-Fi 7 i Windows 11 og kommandoen netsh wlan show drivers. Kontrollert 26.09.2026.
- Apple: Wi-Fi 7 availability on Apple devices. Liste over Apple-enheter med Wi-Fi 7, publisert 25.08.2026. Kontrollert 26.09.2026.
- IEEE: P802.3bz 2.5G/5GBASE-T Task Force. Godkjenning av IEEE 802.3bz 22.09.2016. Kontrollert 26.09.2026.
- Fluke Networks: Will my existing cable plant support 2.5/5GBASE-T? 2,5 Gbit/s på kategori 5e og 5 Gbit/s på kategori 6 over 100 meter, og risiko for støy mellom kabler. Kontrollert 26.09.2026.
- Fluke Networks: Ethernet cable categories and speeds explained. Kategori 6A for 10 Gbit/s over 100 meter. Kontrollert 26.09.2026.
- Ethernet Alliance: Overview of 802.3bt, Power over Ethernet Standard. Effekt for PoE-typene 1 til 4. Kontrollert 26.09.2026.
- IEEE: IEEE 802.3bt-2018, Power over Ethernet over 4 pairs. Type 3 og type 4 over alle fire lederpar. Kontrollert 26.09.2026.
- NSM: Grunnprinsipper for IKT-sikkerhet, versjon 2.1. Tiltak 2.4.2 om kryptering av trådløse forbindelser med WPA2/WPA3 i enterprise-modus. Kontrollert 26.09.2026.